Decembar 2009
Promocija knjige "MonoteistiČko troglasje"
Urednici i autori knjige su: Dr. Zilka Spahić-Šiljak i Dr. Dino Abazović, a saradnici sa autorskim tekstovima su: Prof. dr. Zorica Kuburić, mr. sci. Ivo Marković i Alen Kristić.
Recenzicije su uradili eminentni profesori i eksperti: Prof. dr. Milan Vukomanović, Prof. dr. Ivan Cvitković, Prof. dr. Rešid Hafizović, prof. dr. Mato Zovkić, prof. dr. Ivan Šarčević i Eli Tauber. Knjiga je nastala kao dio projekta nekonfesionalnog obrazovanja u BiH na kojem godinama radi Goethe Institut Sarajevo, a na temelju koje je priređena knjiga Kultura religija.
Na promociji u Brčkom su govorili recenzenti i drugi gosti: Prof. dr. Milan Vukomanović, prof. dr. Mato Zovkić, Eli Tauber, mr. sci. Marko Oršolić, prof. Mara Matkić, mr. sci. Sedžida Hadžić i Dr. Zilka Spahić-Šiljak.
Naglašena je vrijednost publiciranja ovakve literature koja nudi naučnu raspravu o monoteističkim religijama sa interdisciplinarnim i komparativnim pristupom, a može poslužiti kao vrijedno štivo kako nastavnicima i učenicima nekonfesionlanog obrazovanja, tako i nastavnicima i učenicima vjeronauke.
"Ako pođemo od toga da je cilj ... voditi učenike k dijalogu, toleranciji i suživotu s pripadnicima različitih religijskih i svjetonazornih orijentacija, može se slobodno reći da rukopis predstavlja doprinos odgoju za poštivanje i toleriranje drugih ljudi, drugih religija i svjetonazora, za susrete i razgovore, za upoznavanje i uvažavanje vrijednosti drugih religijskih tradicija."
Prof. dr. Ivan Cvitković, Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu.
"Sadržaj rukopisa iz 'Kulture religija' koji je pred nama možda nije prvi u nas, ali je, zacijelo, do sada najbolji, gotovo paradigmatičan i, stoga, ohrabrujući i poticajan za buduća slična pregnuća. Poštujući svačiju intimu i javno svjedočeni ili tajno njegovani religijski, kulturni, nacionalni i ini identitet... sutra tako izlagana našoj mladosti, u najmanju ruku će biti predokus jednom novom duhovnom ozračju u koje možemo uploviti rasterećeni i oslobođeni od bremena nerazborite predrasudne svijesti prema drugome, većma narastajući u spoznaji kako smo 'duhovno rođeni' iz zajedničke 'religijske utrobe' koju najpronicaviji promicatelji 'Sophia perennis' nazivaju 'transcendentnim jedinstvom religija'
Prof. dr. Rešid Hafizović, Fakultet islamskih nauka, Sarajevo.
"... nužan i odvažan projekt koji ne želi nadomjestiti konfesionalni vjeronauk nego ponuditi osnovne informacije o tri vjere: židovstvu, kršćanstvu (katoličanstvu i pravoslavlju) i islamu i to ne samo onima koji već vjeruju i pripadaju nekoj religijskoj zajednici da upoznaju one druge nego i onima koji imaju agnostički (ateistički) svjetonazor... Budući da je suvremena kultura pluralna, pluralna i na religioznom planu, odatle i opravdanost rukopisa za mir među religijama, za mir u društvu, za mir u Bosni i Hercegovini, za mir u svijetu."
Prof. dr. Ivan Šarčević, Franjavačka teologija, Sarajevo.
"Budu li Jevreji, hrišćani i muslimani u svjetlu ove knjige prakticirali 'Abahamsku ekomenu' svijet će biti bogatiji za jednu mjeru prijateljstva, pravednosti i ljudskosti... Budućnost svijeta u trećem milenijumu svakako će odlučujuće ovisiti o tome hoće li Jevreji, hrišćani i muslimani, naći put i hoće li biti sposobni neprestano ustajati i kretati na put kao Abraham".
Eli Tauber, istraživač Judaike, Sarajevo.
"Reč je tu o jednom sasvim novom i 'svežem', didaktički orijentisanom priručniku, koncipiranom prema zahtevima modernog kurikuluma iz oblasti studija religije. Ovakva knjiga je, pre svega, namenjena široj čitalačkoj publici koja uključuje (ali se ne ograničava samo na) učenike, studente, nastavnike, radoznalce željne da se upoznaju s osnovnim doktrinarnim principima, etičkim vrednostima i normama, mirotvoračkim kapacitetom, stavovima prema porodičnom životu, te svetkovinama, praznicima, ritualima, umetničkom stvaralaštvu i odnosu prema državi i društvu velikih svetskih religija, osobito judaizma, hrišćanstva i islama."
Prof. Dr. Milan Vukomanović, Filozofski fakultet, Univerzitet Beograd.
"Kao katolički teolog, tiskanje ove knjige i uvođenje predmeta 'Kultura religija' - ako ga budu predavali diplomirani teolozi ili sociolozi religije i po knjigama sličnim ovoj - smatram veoma korisnim i dobrodošlim u društvenim prilikama Bosne i Hercegovine. Svim srcem podržavam konfesionalni vjeronauk u državnim školama, jer roditelji u demokratskoj državi i pluralnom društvu imaju pravo odgajati svoju djecu u vlastitoj vjeri pomoću državnog obrazovnog sustava koji uzdržavaju porezom od svoga rada. Međutim, u multirelgijskim zemljama kao što je BiH konfesionalni školski vjeronauk ne može pružati dostatnu građu o vjeri i kulturi 'drugih'. Ova knjiga to omogućuje, a uz to će biti nužno pomagalo nastavnicima povijesti, filozofije, sociologije, književnosti i umjetnosti koji u svojim predmetima moraju doticati i religijske elemente iz prošlosti i sadašnjosti, ne samo 'svoga naroda' nego i drugih."
Prof. dr. Mato Zovkić, Vrhbosanska katolička teologija u Sarajevu.